Novák Katalin hozzátette: amíg 2010-ben 960 milliárd forint szerepelt a költségvetésben erre, addigra 2018-ban már megközelíti a 2 ezer milliárd forintot, ez - mint mondta - nemzetközi összehasonlításban is rendkívülinek minősül.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára hangsúlyozta: 2018 a családok éve lesz Magyarországon, ez azt jelenti, hogy az eddigi támogatások mindegyike megmarad, sőt, hozzá is tesznek az eddig meglévő családtámogatásokhoz.
Az államtitkár ismertette a jövő évi kedvezmények részleteit is a családszervezetek képviselői előtt. Kiemelte a diákhitellel kapcsolatos szabályok változását, eszerint 2018. január 1-jétől a várandóság harmadik hónapjától az első gyermek esetében felfüggesztik a diákhitel-tartozás törlesztését, a második gyermek esetében elengedik a tartozás felét, a harmadiknál pedig a teljes diákhitel-tartozást.
Közölte: a lakáscélú jelzáloghitellel rendelkezők terheit is mérséklik, ennek érdekében jövő évtől egy-egy millió forintot elengednek a családok tartozásából harmadik és további gyerekek vállalása esetén.
Elmondta azt is, a diplomás gyedet 2018-tól egy év helyett már két évig lehet igénybe venni. Ez átlagosan 1,2 millió forintos támogatást jelent az érintett családoknak - fűzte hozzá.
Novák Katalin beszámolt arról is, hogy újabb bölcsődefejlesztési program indul elsősorban a közép-magyarországi régióban, mintegy ötmilliárd forintból.
Az államtitkár jelezte: két családtámogatási formát is kiterjesztenek a külföldön született magyar gyermekek szüleire. Jövő év elejétől azok is igénybe tudják venni a 64 125 forintos egyszeri anyasági támogatást, akiknek nem Magyarországon születik a magyar állampolgárságú gyermekük. Emellett a babakötvényeket is jegyezhetik a jövőben. Novák Katalin jelezte: alapvetően a magyar állampolgárság a feltétele a kedvezmények igénybevételének, de a Felvidéken ez kiváltható a magyarigazolvánnyal.
Szólt arról is, hogy emelkedik a kétgyermekesek családi adókedvezménye, ez jövőre már 35 ezer forint lesz havonta.
Elmondta azt is, a kormány döntött egy demográfiával foglalkozó kabinet létrehozásáról, valamint egy kutatóintézet felállításáról is, ez utóbbi elemzéseket, kutatásokat folytat és javaslatokat fogalmaz meg nemcsak a demográfiai, hanem általában a családokat érintő területeken, ezzel segítve a döntések megalapozottságát.
Novák Katalin méltatta a családszervezetek munkáját is, kiemelve, hogy a szerveteket között nincs rivalizálás, ugyanakkor valós tagság áll mögöttük, valamint valós értékek és ügyek. Mint mondta, nem állami, külföldi támogatás reményében jöttek létre, hanem olyan társadalmi szervezetek, amelyek valós ügyeket karolnak fel és valós emberek érdekeit és értékeket képviselnek.