A túlzott fehérjebevitel fokozza a gyermek inzulintermelését és ezáltal fokozza a gyermek éhségét is, így egyre többet eszik a gyermek és elhízik. Az elhízás érrendszeri-, anyagcsere- és idegrendszeri betegségekhez is vezethet.
A szükséges energiamennyiség életkor szerint
1-3 hónapos korban 100-120 kcal/kg/nap
3-6 hónapos korban 90-110 kcal/kg/nap
6-9 hónapos korban 80-100 kcal/kg/nap
9-12 hónapos korban 80-100 kcal/kg/nap.
A bevitt energia 50-60 százaléka szénhidrát (15-20 g/kg/nap), 25-40 százaléka zsír (3-4 g/kg/nap) és 10-15 százaléka komplett fehérje (2,0-2,5 g/kg/nap).
0-4 hónapos kor között a legfontosabb tehát az anyatej vagy tápszer etetése lenne. 4-6 hónap között a tápszer mellett már adható rizs, búza, zab, vagy rozs. A glutén tartalmú ételeket 7 hónap előtt fokozatosan mindenképp be kell vezetni, mivel csökkenti a lisztérzékenység, a cukorbetegség kockázatát. Anyatejes táplálás esetén továbbra is elegendő csak a tejet adni a babának.
Molnár Dénes professzor szerint a kutatások eredményei is igazolják, mennyire fontos kisgyermekkorban az anyatejes táplálás, hiszen az anyatej fehérjetartalma az "etalon". Emellett azonban fontos az is, hogy az anyatej helyett vagy kiegészítéseként adott tápszerek gyártói törekedjenek fehérje-összetételben az anyatejhez legközelebb álló tápszerek előállítására.
5-7 hónap között már jöhetnek a zöldségek, főzelékfélék, gyümölcsök minden édesítés, ízesítés nélkül. Ezek bevezetése csökkenti az édességekre való igényt, segít kialakítani a helyes táplálkozási szokásokat. Anyatejes vagy tápszeres etetések között gyümölcslé, majd gyümölcspép (40-50 g) adható. 6-8 hónap között: joghurt, túró, tojás sárgája, darabolt hús, száraz kenyér, (fehérje, vitamin, vas bevitel növelése, emellett segíti a rágás tanulását) adása ajánlott. 8-10 hónap között: főtt, darabos zöldség, falatméretű hús (baromfi, hal), hetente egyszer hüvelyesek. Főzelékfélék közül burgonya, répa, borsó, paraj, karfiol, tök, cékla adható. 9-12 hónap között továbbra is zöldségek, gyümölcsök, búzafélék, kenyér és sajtok.
A szakember hozzátette: tudni kell azt is, hogy az elválasztás után is fontos a fehérjebevitel optimális szinten tartása, és nem szükséges a zsír bevitelének szoros korlátozása.- olvasható a Magyar Gyermekorvosok Társaságának közleményében.